Po fyrtlach Poznania 96 – Ulica Fredry

10/10 - (3 votes)

Ulica Aleksandra Fredry

p 009

Początek  spaceru – z Placu Gwarnego , spod Okrąglaka, pokazany i opisany już wcześniej podczas spaceru po Ulicy 27 Grudnia

13 011 Kopia

Spojrzenie na początek ulicy – budynek narożnikowy, po północnej stronie, – Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego, Początkowo hotel Monopol, dzieło architektów Bohmera i Preula, po wojnie odbudowany w sposób uproszczony, była własność Mirowskich, teraz podobno znaleźli się spadkobiercy..

9 055 Kopia

kiedyś to miejsce wyglądało inaczej

Plac_Gwarny

Kamienica sąsiednia (12), urodziła się w niej aktorka Lilli Palmer (niemiecka aktorka teatralna i filmowa pochodzenia żydowskiego. Zdobywczyni Pucharu Volpiego, dwukrotnie nominowana do nagrody Złotego Globu), jej ojciec Alfred Peiser był naczelnym lekarzem gminy żydowskiej, po I wojnie Peiserowie wyjechali do Niemiec,

1_p_019

W okresie międzywojennym była tu jedna z najpopularniejszych kawiarnia tzw. Duży Dobski, potem W-Z , teraz chińska restauracja….

k 029

podcienia w tych dwóch budynkach

01 075 Kopia

jedno z wejść do kamienicy 12

01 077

01 076

Początek ulicy Fredry, południowa strona, na rogu ulicy Gwarnej Fredry kamienica Artura Hollnacka, projekt przypisuje się Rogerowi Sławskiemu, ale nie do końce jest to pewne…

k 033 Kopia

9 052 Kopia

Dalej po południowej stronie, za skrzyżowaniem z ulicą Kościuszki zabudowania Zamku Cesarskiego, o zamku potem, a teraz tylko widok od strony Fredry na dawne pomieszczeniami dla służby, stajnie, garaże i wozownie (nazywane też masztalarnią) i dalej ogród zamkowy

9 023 Kopia

9 027

Po stronie północnej Kościół Najświętszego Zbawiciela zbudowany w latach 1866-1869 dla protestantów i pierwotnie pod wezwanie św. Pawła, nad jego budową czuwał sam król pruski Wilhelm IV..

Fotopolska_375159

1_Ko_ci___Naj_wi_tszego_Zbawiciela1

Kościół ten, to jeden z najlepszych przykładów neogotyckiej architektury sakralnej w Prusach…

Kościół Najświętszego Zbawiciela

Z zewnątrz najbardziej charakterystycznym elementem jest wznosząca się na 70 m wieża (krzyż na jej szczycie ma 2,6 m wysokości). W neogotyckim portalu tondo przedstawiające głowę Chrystusa, powyżej rozeta

Kościół Najświętszego Zbawiciela7

Wnętrze trójnawowe, sklepienie gwiaździste , w nawach bocznych krzyżowe, z wystroju pierwotnego nie zostało wiele..

Kościół Najświętszego Zbawiciela2 Kopia

Przed kościołem głaz poświęcony pamięci Piotra Majchrzaka zamordowanego przez ZOMO w 1982

Kościół Najświętszego Zbawiciela5 Kopia

W roku 2000 odsłonięto pomnik Chrystusa Zbawiciela autorstwa Eugeniusza Olechowskiego upamiętniający dwa tysiące lat chrześcijaństwa . W tle dawna pastorówka  (dziś dom parafialny), zbudowana w latach 1886-1887, ( o pomniku różnie powiadają, za wielki, nie pasuje do miejsca,… ładny nie jest…)

01 067 Kopia

01 066 Kopia

Dalej za skrzyżowaniem z ulicą Kościuszką ale po stronie północnej Collegium Maius

9 024

01 056 Kopia

Collegium Maius

Gmach wybudowany w latach 1905-1908 na potrzeby Komisji Kolonizacyjnej. Zadaniem  komisji był wykup ziem z rąk polskich i osadzanie rolników niemieckich na tak nabytych ziemiach.  Gmach Komisji Kolonizacyjnej to imponujący budynek, jeden z gmachów dzielnicy cesarskiej..,  O jego przeznaczeniu informowały także wielkie figury wokół tamburynu kopuły przedstawiające trzy etapy niemieckiej kolonizacji Wschodu: Mnicha i Rycerza Zakonnego (średniowiecze), Salzburczyka i Holendra (czasy Fryderyka I i II) oraz  chłopa z Westfalii i Szwabii (czasy współczesne) (postacie usunięto dopiero w 1945)..     Od strony Alei Niepodległości warto zobaczyć portale wejściowe zdobione figurami oracza i żniwiarki  odnosząc się do charakteru osadnictwa rolniczego,  w drugim portalu postacie Sprawiedliwości i Gościnności

036a Kopia

25

Po odzyskaniu niepodległości siedziba Naczelny Rady Ludowej potem Urząd Osadniczy likwidujący kolonie utworzone przez Komisję Kolonizacyjną, zlikwidowany 20 grudnia 1920 r.… i następnie budynek jako Collegium Medicum przejął Uniwersytet Poznański.

Collegium Maius1 Kopia

W czasie wojny  prezydium policji.

Od 2008 roku mieści się tu Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz  nowoczesna biblioteka.
Główny hall o przeszklonym dachu, wyłożony różnobarwnym marmurem, wokół galeria, w hallu popiersie Karola Marcinkowskiego.
Ostatnio podczas prac konserwatorskich w Collegium Maius , pod szklanym sufitem,  odsłonięto malowidła ścienne z 1905 roku. Na fasadzie tablica upamiętniająca brawurową akcję poznańskich harcerzy, którzy w 1940 roku na kopule budynku, będącego wówczas siedzibą policji, wywiesili polską flagę.

s 023 Kopia

01 058 Kopia

01 063 Kopia

01 062 Kopia

01 057

Widok na skrzyżowanie Alei Niepodległości i ul. Fredry

4a 057 Kopia

Za skrzyżowaniem Teatr Wielki – Opera Poznańska

opera 1 Kopia

Budynek powstał jako nowa siedziba teatru miejskiego, stara siedziba w Arkadii był przestarzała, bez ogrzewania…

opera 18 Kopia

Projekt Maxa Littmanna. Fasada budynku to olbrzymi portyk wzniesiony zgodnie z regułami architektury klasycznej starożytnego Rzymu. Stopnie ograniczone po bokach rzeźbami po lewej kobiety na lwie, a po prawej mężczyzny z idącą przy nim panterą (w planach miała to być samica, lecz źle opłacony rzeźbiarz dorobił jej genitalia). Trójkątny tympanon przytrzymany przez sześć olbrzymich jońskich kolumn, zwieńczony symbolem budynku – pegazem. Na fasadzie znajdują się  płyciny  z płaskorzeźbami w górnej części, przedstawiającymi korowód Dionizosa po stronie zachodniej oraz Apollina z Muzami po stronie wschodniej.. Integralną częścią koncepcji architektonicznej była znajdująca się przed teatrem fontanna. Reprezentacyjny gmach mógł śmiało konkurować z innymi teatrami miejskimi ówczesnej Europy. Budowa nowego teatru trwała półtora roku.

opera 5

k 069

Pierwsze przedstawienie – ” Czarodziejski flet ” W. A. Mozarta – odbyło się w 1910.

widok od strony zachodniej, od ulicy Wieniawskiego

opera 2 Kopia

widok od strony wschodniej, od Alei Niepodległości

opera 4

W 1919 budynek przeszedł w ręce polskie. Podczas wojny 1945 nie był zbyt zniszczony, mimo, że najpierw był niemieckim punktem oporu, a potem był tu punkt dowodzenia radzieckiej artylerii, zaś w podziemiach była stajnia…

opera 3 Kopia

Opera Poznańska jako pierwsza w Polsce po II wojnie światowej zaczęła wystawiać przedstawienia, i 2 czerwca 1945 wystawiła Krakowiaków i Górali z muzyką Karola Kurpińskiego. Na widowni mieści się około 1000 osób, wnętrze piękne… (dekoracje ścian, żyrandole…),….
Symbol budynku – pegaz

opera 1a

Dalej, po tej samie stronie, Park Wieniawskiego , pokazany też wcześniej, 

01 045

26

Naprzeciw opery Park Mickiewicza, o nim później, teraz widok parku od strony ulicy Fredry..

4a 054

Ulicę Fredry przecina ulica Wieniawskiego, południowa strona była już trochę pokazana, teraz ulica Wieniawskiego na północ od ulicy Fredry .. i na narożniku Willa Adolfa Landsberga, zbudowana w 21911 roku dla adwokata Adolfa Landsberga, teraz siedziba Wydawnictwa Poznańskiego,

09e 119

01 048 Kopia

Sąsiaduję z tą willą gmach NOT (Dom Technika), który pobudowano w miejscu willi podobnych, zniszczonych podczas wojny, zbudowano go z konstrukcji żelbetonowej …. Taki klocek z zaznaczeniem pionowych elementów niby dekoracyjnych… Wewnątrz duża sala obrad, sale konferencyjne, biblioteka….. Miał być jeszcze hotel ale….

09e 117

09e 112

Przy Wieniawskiego warto zobaczyć Instytut Higieny – willa wybudowana z przeznaczeniem na pruski Instytut Higieny. W sąsiedztwie były inne reprezentacyjne wille ( teraz stoi NOT), też wyżej pokazana Willa Adolfa Landsberga i za chwilę pokażę Niemiecki Bank Listów Zastawnych -wspomniane budynki to elementy Dzielnicy Cesarskiej, oczywiście oprócz budynku NOT,..

01 051

Projektantem był Fritz Teubner, na tyłach budynku laboratorium epidemiologiczne, teraz własność Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego.

01 050

Jeszcze ostatni z budynków wart pokazania na ulicy Fredry przed Mostem Teatralnym – Niemiecki Bank Listów Zastawnych teraz ZETO, też jest elementem zabudowań Dzielnicy Cesarskiej

kopia z 01 047 Kopia

Obiekt wzniesiono w latach 1912-1914 dla Niemieckiego Banku Listów Zastawnych, a projektantami byli poznańscy architekci Otto Meister i August Raeder. Budynek ma charakter willi miejskiej

01 039 Kopia

01 042

Na budynku tablica pamięci Korfantego

01 044

Dalej to już Most Teatralny

01 208

Most Teatralny0

Wzniesiony w 1908 r. Posiada charakterystyczne masywne pylony latarni. Zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany, a zrobiony na glanc w 1994 roku

09e 121

22.08 023

22.08 025

22.08 032

widok z mostu na … tory.. po lewej stronie widoczne budynki Wydziału Prawa UAM a dalej dworzec

01 043

Koniec spaceru po ulicy Fredry, dotarliśmy do ul. Roosevelta i jeszcze widok ze skrzyżowania na Most Teatralny, ale myślę, że jeszcze tu wrócę..

01 033

na następny spacer zapraszam na Plac Mickiewicza…..:)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.